İlk süt üretimine Recep Arınık tarafından 1956 yılında Gönen’de başlayan TEKSÜT, 1 yıl sonra ilk dükkanını tutarak mihaliç peyniri yapımına başladı. 1960 yılında kaşar peyniri üretimine de başlayan marka, 1961 yılına gelindiğinde ise bölgede satın aldığı 3500 m²lik arazide bir mandıra binası inşa ederek beyaz peynir üretmeye başladı.

1961'den Sonraki Yıllar...
1963

O günlerde rekabetin artmasıyla 5 ortaklı bir şirket oldular.Ancak bu ortaklık hayal kırıklığıyla sonuçlandı.Recep Arınık tekrar tek başına üretimine devam etti.

1968

Cevdet Arınık orta okul 2.Sınıfa geçtiği yaz, çarşıda bir dükkan kiralamak istediler.Recep Arınık Konumu nedeniyle çok değerli olan bir dükkana talip oldu.Sahibiyle görüştü."biri sordu ona söz verdim, o tutmazsa sana veririm" dedi mal sahibi.Meğer o dükkana tam 400 kişi kiralamak için başvurmuş ve sahibi herkese aynı şeyi söylemiş:"birine söz verdim, o tutmazsa sana veririm.." Mal sahibi elinde 400 kişilik listeden en çok Recep Arınık'ın kredibilitesine güvenmiş ve 275 liraya kendisine dükkanı kiraya vermiş.Cevdet Arınık bu dükkanda çalışmaya başladıktan sonra bir daha okula gitmedi.Hem o yıllardaki eğitim sistemi teşvik edici değildi, hem de Gönende lise yoktu, devam etmek için zorlanacaktı.

1970

İlk Meyveli yoğurt denemesi: Salman Usta ile ilk meyveli yoğurt denemesini bu dönemde yaptılar.Tarlalarında yetişen çilekleri toplayıp yoğurda katan Salman ustanın bu ürünü çok beğenildi.Ancak o dönemde gıda tüzüğüne belediyeler bakıyordu ve "yoğurda yabancı madde koyamazsın" dediler.Doğal tarla çileği yabancı madde sayıldı ve meyveli yoğurt üretimi durduruldu.

1972

İlk ambalajlı yoğurt satışı denemesi: Bu yıllarda yoğurt karavana da mayalanır, herkes evden kendi kabını getirir, o kaba istediği kadar alırdı.Üzerine de bir parça kağıt kapatılır verilirdi.O zamanlar İstanbul'dan ihtiyaç malzemesi(kova,kap,kapak,vs) getiren "emanetçi"ler olurdu.

Bu emanetçilerden ambalaj tedarik etmeye başladılar ve Yoğurt için plastik kaplar getirttiler.Günümüzdeki kaplar ile aynı malzemeden yapılmış bu kaplarla yoğurt satmaya başladılar.Ancak bir zaman sonra belediye bunu da uygunsuz buldu ve yine eskisi gibi müşterilerin kendi evden getirdikleri kaplarına konan yoğurtları yine samanlı kağıtla kapatarak satmaya devam etmek zorunda kaldılar(1973).

1974

Ekonomik çalkantılar: Piyasada mal ve ham madde kıtlığı başladı.Fiyatlar yükseldi. Belediye mihaliç peynirini 30 liraya değil 16 liraya satmaya zorladı, tek fiyat mecburiyeti geldi. Bir gün Cevdet Arınık, piyasadaki sıkıntılar yüzünden yeni arayışlar içinde, İzmir fuarına gitti.

Döndüğünde, babası iş olmadığı ve para kazanamadığı için kızmış, çekmiş kapıyı çıkmış, dükkanı kapatmıştı. İçeride ürünler öylece duruyordu. Recep Arınık "hadi atla arabaya, Çanakkale'ye gidiyoruz" dedi.Mandıralardan krema ve peynir topladılar, krema o zaman o kadar değerli ki Gönen'e geri dönene kadar satıyorlar.Böylece o yokluk döneminde krema ticaretine girdiler.Kıymetli olduğu için kar da ediyordu.Bir yandan mandıra da devam ediyor, ancak perakende dükkanı kapattılar.

1975

İlk krema hattı. Mayıs ayında Cevdet Arınık askere gider. O zamana kadar beraber çalıştıkalrı eniştesi (Bahattin Boylu) başka bir yerde çalışmaya başlar ve Recep Arınık yalnız kalır.Cevdet Arınık 1976 aralık ayında askerden döndüğünde işleri darmadağınık bulur çünkü Recep Arınık tek başına kalakalmıştır.Cevdet Arınık gelir gelmez 1200kg kapasiteli krema makinesi aldı ve krema hattını kurdu.Civardan herkes gelip bu hattı inceler, sistemi örnek alırdı.Bir zaman sonra yine piyasanın çıkmaza girmesi ve karsız satışlar yüzünden yeni arayışlara girdiler, çeşitli araştırmalar ve görüşmeler yaptılar, hatta traktör işine girmek için Ford Traktör ile görüşmeye bile gittiler.Sonunda Nalburiye işine karar verdiler.Tam dükkanı açacaklardı ki, çarşıda büyük bir yangın çıktı.(tarihi Gönen yangını).Tüm çarşı kül oldu.Yazıhane olarak kullandıkları yer de yandı.Nalbur dükkanı açacakları yerin 2 tarafı ayrı sokaklara bakan kapıları var, bir tarafını kiraya verdiler, diğer tarafa bakan küçük bir kısmını da kendilerine yazıhane olarak kullanmaya devam ettiler.(hem para kazanmak zorunda oldukları için, hem de komşunun yanan dükkanı yüzünden işleri yarım kalmasın diye dükkanın yarısını kiraladılar) Nalbur işi yattı, peynir ve kremaya devam.

1977-78

Peynir piyasasının iyileşmeye başladığı yıllar: "Ülkede kıtlık var.Bir yolunu bulup bir şekilde üretebilirsen, kesin satılacak mal.Tabi yapabilene... Memlekette mazot yok, süt var ancak mandıraya gelemiyor.Zar zor mazot bulsani başına bekçi bile dikiyorsun, okadar değerli.O zorluklarla gelen süt ile ürünü yapıp müşteriye azıcık mazotla kıtı kıtına ulaştırıyorduk" diyen Cevdet Arınık hafta 1-2 gün yollara düşüyor.Biga,Çanakkale,Manyas,Bandırma vs. gezip krema topluyor, satıyordu.Ülkede sıvı yağ da bulunmadığı için tek tür yağ tereyağı ve bu yüzden bu ürün yok satıyordu.

1980

İhtilal dönemi: 11 Eylül akşamı bir iş sebebiyle çıktığı yolculuk için Ankara trenine binen Cevdet Arınık sabah Ankara'da askerler tarafından karşılanır.Tüm yolcular bir araca bindirilip götürülürler.Cevdet Arınık 2 gün Ankara'da mahsur kalır.Ancak tabi piyasa rahatlamış, huzursuzluk geçmiş, terör bitmiş olduğu için kısa zaman içinde herkes işine sarıldı.Cevdet Arınık da Ankara'dan Gönen'e dönünce çok geçmeden Manyas'ta mandıra açtı.Gönen'de yetersiz kalan mandıra Manyas'taki yerin kapasitesiyle rahatladı.Manyas'taki mandıra 1988 yılına kadar çalıştı.Gönen'deki mandıra rahatlayıp büyüdükten sonra Manyas'taki mandırayı sattı kapattı.

1982

The first export: The government of that period was implementing policies which encouraged merchants to export. Through a merchant, Teksut made the first export to Germany with two truckloads of white cheese.

1984

Teksut’s first logo and trademark registration.

1987

Fabrika kuruluşu için ilk girişimler:Cevdet Arınık şuanki Fabrikanın arsasını satın aldı.Su kanalları yapıldı, elektrik çekildi.Ondan sınra babasına fabrika kuracağını söyledi.Recep Arınık vazgeçirmeye çalışıyor, riskli görüyordu.Cevdet Arınık karşı çıktı ve 25 Mayıs 1988 de inşaata başladı. 28 Şubat 1990 Fabrika açılışı:mandırayı kapatmadan önceki son dönem kapasitesi günde 50 ton süt civarıyken, fabrika günde 30 ton sütle üretime başladı.Çünkü son dönemde tam fabrika açılışına yakın zamanda, çok yüklü bir alacağı para batmıştı.O yüklü para kaybı, işi kısmen geriletti, daha temkinli olmaya itti.Beklenen ve planlanandan daha zayıf sermaye ile başlangıç yapıldı.

1990

Fabrikada ilk üretilen ürünler:Beyaz Peynir ve Tereyağ

1991

Körfez savaşı çıktı.Ekonomik kriz oluştu ancak savaş kısa sürünce piyasalar çabuk toparlandı.

1992

Beyaz Peynir ve Tereyağına ilaveten, Kaşar Peyniri üretmeye başladılar.

1993

Ürünlerine Ayran ve Yoğurt eklendi.

1994

Ekonomik kriz patlak verdi.Bazı gayrimenkullerini satarak krizde ayakta kalmayı başardılar.Kriz kısa sürdü.

1995-96-97

Canlı ve iyi bir piyasa devri idi.Kıbrıs'ta bir mandıracı ile işbirliğine girdiler, beyaz ve kaşar peyniri orada da üretildi ve iç piyasada satıldı.

1998

2 yıl kadar süreyle Arnavutluk'a senede ortalama 10 tır beyaz peynir ihraç edildi.1er defa olmak üzere Japonya,Makedonya,Özbekistan'a ve 1 yıl boyunca Kuveyt'e ihracat yapıldı.

2001

İlk krem peynir üretimi yapıldı

2006

Irak'ta bayilik verildi ve halen ihracat düzenli olarak devam etmektedir.

Günümüz
Yukarı