Kalite Felsefemiz

Doğallığa ve doğallıktan gelen ürünlere olan özenli yaklaşımımız başarımızın temelini oluşturur. Sütün toplandığı noktadan başlayarak, alışveriş poşetinize girene kadar, tüm ürünlerimiz öncelikle uluslararası kalite standartları, daha sonra müşterilerimizin talepleri ile yükseltilmiş kalite prensiplerimize göre üretilir, teşhir edilir ve takibe alınır.
İster yerel ister uluslararası pazardaki başarımız, kaliteye verdiğimiz önemi ürünlerimize en iyi şekilde yansıtmış olmamızın sonucudur.

Lojistik Felsefemiz

Süt ve süt ürünleri; tazeliği ve kalitesi ile öne çıkan bir ürün grubudur. Bu nedenle her neresi olursa olsun ürünlerimizi, en yüksek kalitede, en güvenli şekilde, doğru yere doğru zamanda ulaştırmak lojistik felsefemizdir.

Hijyen Standartlarımız

TEKSÜT’ te kalite ve gıda güvenliği her şeyden önce gelir ve bu konularda hiçbir taviz verilmez. Ürünlerimiz, Gönen ovasının verimli topraklarında ilgi ve sevgiyle yetişen hayvanların sütünden üretilir. İlk farkı sütün kalitesi ve lezzetidir. Soğutmalı merkezlerimiz tarafından toplanan çiğ süt; yağı, suyu, asidik değerleri, antibiyotiği, afla toksini ve protein değerleri kontrol edildikten sonra işleneceği bölüme doğru yolcuğuna devam eder. Temizlendikten ve yağ ayarı yapıldıktan sonra pastörize işlemine tabi tutulur. Süt ürünü üretim sürecinde biz ortam havasına ve hijyene çok dikkat ederiz. Modern ve insan sağlığını öncelikli tutan tesislerimizde tüm hammaddeler, yardımcı maddeler, makine ekipman, insan faktörleri, ortam bileşenleri de (hava, su vb.) süreçlerin tamamında hijyenik üretim için fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrol altında tutulur. TEKSÜT soğuk zincir ekibi ile depodan araçlara, oradan da size en yakın satış noktasına doğru dikkat ve güvenle yolculuğunu tamamlar.

Soğuk Zincirimiz

Soğuk zincir; gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar her aşamada kendi özelliklerini koruyabilmesi için uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemlerin tamamını ifade eder.

Yukarı